ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΟΓΔΟΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

+4
Kleopatra
ronaldo
Keftedakis
chonchon
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Empty ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δημοσίευση από chonchon Δευ Φεβ 13, 2023 4:20 pm

Το αγαπημένο μου παιχνίδι είναι το ΑΠΟ ΠΟΛΗ ΣΕ ΠΟΛΗ. Οι παίκτες πρέπει να έχουν ηλικία από 6 - 99 ετών. Το επιτραπέζιο αυτό παίζεται πάνω σε ένα ταμπλό που έχει τα σύμβολα σε κάθε πόλη π.χ. Ελλάδα = Ακρόπολη , Γαλλία = Πύργος του Eifel. Οι κανόνες του παιχνιδιού είναι: όλοι οι παίχτες έχουν μια κάρτα που έχει πάνω της   το  σύμβολο μιας πόλης. Το πιόνι είναι ένα λεωφορείο και το κουνάει κάθε παίκτης με τη σειρά τους. Όποιος καταφέρει να φτάσει στην πόλη του πρώτος παίρνει ένα αστεράκι και τραβάει άλλη κάρτα. Το παιχνίδι κερδίζει όποιος μαζέψει τα πιο πολλά αστεράκια. Το αγαπημένο μου πράγμα στο παιχνίδι είναι ότι μπορείς να μάθεις διάφορες πόλεις.  

καλό παιχνίδι για αυτούς που αγαπάνε να βλέπουν τον άτλαντα κάθε είκοσι ώρες κα τον μελετάνε  study study flower flower Razz Razz

chonchon

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2022

Αρέσει στον χρήστη ΜΑΡΙΟΡΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Empty Απ: ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δημοσίευση από Keftedakis Δευ Φεβ 13, 2023 5:31 pm

SCRABLE
To scrable είναι ένα παιχνίδι με λέξεις για παιδιά. Οι παίκτες πρέπει να έχουν ηλικία πάνω από 8 χρονών. Παίζετε σε ένα ταμπλό που συνήθως το τοποθετούμε σε ένα τραπέζι. Οι βασικοί κανόνες είναι ότι τα παιδιά με πλαστικά γράμματα πρέπει να φτιάξουν λέξεις και προσπαθούν έτσι να φτάσουν στα τετράγωνα με τους έξτρα βαθμούς. Αυτό το παιχνίδι μου αρέσει επειδή πρέπει να φανταστώ και να φτιάξω διάφορες λέξεις.
Keftedakis
Keftedakis

Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 27/09/2022

Αρέσει στους χρήστες ΜΑΡΙΟΡΗ και chonchon

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Empty Απ: ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δημοσίευση από ronaldo Δευ Φεβ 13, 2023 6:00 pm

ΚΡΕΜΑΛΑ Very Happy

το αγαπημένο μου παιχνίδι με λέξεις ειναι η κρεμάλα.
μπορούν να το παιξουν από 5 ετών περίπου και πάνω.
Παίζεται όπου θέλει ο καθένας...σε χαρτί , στον πίνακα...
οι βασικοί κανόνες είναι να μαντέψεις γρήγορα την λέξη πρίν να κρεμαστείς What a Face
μου αρέσει πολύ αυτό το παιχνίδι γιατί σπάμε πλακα με την μαμα και τον αδερφό μου lol!

ronaldo

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 25/09/2022

Αρέσει στους χρήστες ΜΑΡΙΟΡΗ και chonchon

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Empty Απ: ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δημοσίευση από Kleopatra Δευ Φεβ 13, 2023 7:04 pm

"ΟΝΟΜΑ - ΖΩΟ - ΠΡΑΓΜΑ - ΦΥΤΟ - ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ"

Το αγαπημένο μου παιχνίδι με λέξεις είναι το
"ΟΝΟΜΑ - ΖΩΟ - ΠΡΑΓΜΑ - ΦΥΤΟ - ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ".
Μπορούν να το παίξουν απο 6 ετών και πάνω.
Πάιζεται σε ένα φύλλο χαρτί με ένα μολύβι και μπορούν να παίξουν όσα άτομα θέλουν.
Άρχικά ένας παίκτης λέει απο μέσα του το αλφάβητο και ένας άλλος παίκτης του λέει ΣΤΟΠ  Exclamation Ώστε να βρουν από ποιό γράμμα θα γράψουν λέξεις για τις πέντε κατηγορίες. Μετά έχουν ένα συγκεκριμένο χρόνο για να γράψουν τις πέντε λέξεις και μαζεύουν πόντους ανάλογα με το πόσες λέξεις βρήκαν. Αυτό επαναλαμβάνεται όσες φορές έχουν ορίσει με διαφορετικά γράμματα κάθε φορά.
Νικητής είναι αυτός που θα μαζέψει περισσότερους πόντους.

Το παιχνίδι αυτό μου αρέσει γιατί πρέπει να σκεφτούμε διάφορες λέξεις σε λίγο χρόνο.  Cool  Suspect  drunken  farao  scratch
Kleopatra
Kleopatra

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2023

Αρέσει στους χρήστες ΜΑΡΙΟΡΗ και chonchon

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Empty Απ: ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δημοσίευση από sus kid Δευ Φεβ 13, 2023 8:04 pm

Το αγαπημένο μας παιχνίδι με τις λέξεις είναι το σκραμπλ. Οι παίχτες πρέπει να είναι πάνω από 5 χρονών και παίζεται με
2,3 ή 4 άτομα. Το σκραμπλ παίζεται πάνω σε ένα ταμπλό χωρισμένο σε τετραγωνάκια. Σκοπός του παιχνιδιού είναι να σχηματίσεις λέξεις με γραμματάκια που τραβάς από μια σακούλα όπως ακριβώς και το σταυρόλεξο. Οι βασικοί του κανόνες είναι να σχηματίζουμε τη λέξη από αριστερά προς τα δεξιά ή κατακόρυφα. Δεν φτιάχνουμε λέξεις χωρίς νόημα. Αν κάποιος
παίχτης δεν μπορεί να σχηματίσει λέξη χάνει τη σειρά του. Το παιχνίδι τελειώνει όταν δεν υπάρχουν γράμματα στο
σακουλάκι. Το σκραμπλ μου αρέσει γιατί είναι διασκεδαστικό. Μπορώ να μάθω καινούριες λέξεις και να σκεφτώ την ορθογραφία των λέξεων. What a Face  What a Face  What a Face  What a Face  What a Face   Cool  Cool
sus kid
sus kid

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 13/02/2023

Αρέσει στους χρήστες ΜΑΡΙΟΡΗ και chonchon

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Empty Απ: ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Δευ Φεβ 13, 2023 10:07 pm

Keftedakis έγραψε:
SCRABLE
To scrable είναι ένα παιχνίδι με λέξεις για παιδιά. Οι παίκτες πρέπει να έχουν ηλικία πάνω από 8 χρονών. Παίζετε σε ένα ταμπλό που συνήθως το τοποθετούμε σε ένα τραπέζι. Οι βασικοί κανόνες είναι ότι τα παιδιά με πλαστικά γράμματα πρέπει να φτιάξουν λέξεις και προσπαθούν έτσι να φτάσουν στα τετράγωνα με τους έξτρα βαθμούς. Αυτό το παιχνίδι μου αρέσει επειδή πρέπει να φανταστώ και να φτιάξω διάφορες λέξεις.

Αυτό είναι και το δικό μου αγαπημένο παιγνίδι με λέξεις! Το αγαπώ τόσο πολύ που μερικές φορές το παίζω ακόμη και μόνη μου!!!
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 207
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2022

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Empty Απ: ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δημοσίευση από fox Δευ Φεβ 13, 2023 10:33 pm

Scrabble
Οι παίκτες πρέπει να είναι σε ηλικία ώστε να μπορούν να φτιάχνουν λέξεις. Επίσης πρέπει να ξέρουν τα γράμματα και ορθογραφία. Παίζεται σε μία επιφάνεια σκληρή ώστε να μπορεί να στηθεί το ταμπλό.
Οι κανόνες είναι απλοί: Παίρνουμε από το πουγκί 7 γράμματα και με αυτά τα γράμματα προσπαθούμε να κάνουμε 1 λέξη. Οι παίχτες σχηματίζουν λέξεις στο ταμπλό σαν σταυρόλεξο. Το κάθε γράμμα έχει διαφορετική αξία και κερδίζει αυτός που θα μαζέψει τους περισσότερους πόντους.
Το παιχνίδι το λατρεύουμε οικογενειακώς και το παίζουμε συχνά!!!!!!
Wink Wink Wink

fox

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2022

Αρέσει στον χρήστη ΜΑΡΙΟΡΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Empty Απ: ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Δευ Φεβ 13, 2023 11:34 pm

Με τόσους οπαδούς του  SCRABBLE μάλλον θα πρέπει να φέρουμε κι ένα στην τάξη...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 207
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2022

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Empty Απ: ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛ.22 ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δημοσίευση από Καρυάτιδα Τρι Φεβ 14, 2023 8:02 am

Το αγαπημένο μου επιτραπέζιο είναι το Μυστήρια στο Πεκίνο. Για να παίξει κάποιος το Μυστήρια στο Πεκίνο πρέπει να είναι 8+ και παίζουν από δύο έως έξι παίκτες. Το μέρος όπου μπορεί να παιχτεί είναι στην τραπεζαρία, στο πάτωμα ή σε ένα τραπεζάκι.

Οι κανόνες είναι απλοί. Πρώτα διαλέγουμε πιόνι, ύστερα διαλέγουμε ένα μυστήριο από το βιβλίο μυστηρίων, παίρνουμε τον πίνακα των ενοχών, βάζουμε τις κάρτες των μαρτύρων στο ταμπλό, ανακατεύουμε τα τυχερά μπισκότα, παίρνουμε ένα φύλλο στοιχείων, τοποθετούμε τους δράστες και ξεκινάμε. Ρίχνουμε το ζάρι για να δούμε ποιος θα παίξει πρώτος. Οι δράκοι κρύβουν μέσα τον ένοχο αλλά δεν μπορείς να τον περάσεις, εκτός αν στο τυχερό μπισκότο σου λέει μετακίνησε έναν ή δύο δράκους. Επίσης εάν μετακινήσεις έναν δράκο δεν πρέπει να κλείνεις τον άλλο παίκτη. Υπάρχει και η χρυσή άμαξα που πας όπου θες χωρίς να σε νοιάζει ο δράκος. Οι μάρτυρες σου λένε στοιχεία για τον ένοχο αλλά τους βλέπεις μόνο με τον αποκωδικοποιητή εκτός από τον σοφό που τον βλέπεις με ένα καθρεφτάκι. Ο σοφός σου λέει εάν κάποιος ψεύδεται ή όχι αλλά υπάρχει και ο κατάσκοπος "σπάι" που δεν λέει ποτέ ψέματα και σου λέει σε ποιον δράκο είναι ο ένοχος. Τον "σπάι" τον βλέπεις μόνο αν τον τρίψεις στην παλάμη σου. Όταν βρεις τον ένοχο και σε ποιον δρόμο είναι, λες τον αριθμό και τον δράκο, αλλά αν είναι σωστό θα το δούμε στο βιβλίο. Λέει κάτι αριθμούς και έχει κάτι κύριους που δείχνουν αν είναι σωστό. Αν είναι σωστό θα λέει το νούμερο, αν δεν είναι σωστό βγαίνεις από το παιχνίδι.

Το Μυστήρια στο Πεκίνο το αγαπάω γιατί έχει πολλά μυστήρια και περνάμε καλά!
Καρυάτιδα
Καρυάτιδα

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 13/02/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης