ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΟΓΔΟΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Θανάσης Βέγγος

Πήγαινε κάτω

Θανάσης Βέγγος Empty Θανάσης Βέγγος

Δημοσίευση από Keftedakis Τρι Απρ 25, 2023 5:20 pm

Θανάσης Βέγγος Nya_aa10




Laughing  ΘΑΝΑΣΗΣ ΒΕΓΓΟΣ  Laughing


Ο Θανάσης Βέγγος γεννήθηκε 29 Μαΐου του 1927 και πέθανε 3 Μαΐου του 2011.Ήταν Έλληνας κωμικός ηθοποιός, σκηνοθέτης και παραγωγός. Το πραγματικό του όνομα ήταν Βέγκος άλλα αυτός το έγραφε με ''γγ'' όταν έγινε ηθοποιός γιατί φαινόταν καλύτερα στο μάτι όπως είπε. Έχει παίξει σε 126 ταινίες, σε 52 από τις οποίες ως πρωταγωνιστής και έχει σκηνοθετήσει (πρωταγωνιστώντας ταυτόχρονα) ακόμη επτά ταινίες. Mέχρι και το τέλος της ζωής του συνέχιζε να εμφανίζεται σε ταινίες, στην τηλεόραση και το θέατρο. Θα μείνει πάντα γνωστός ως «ο καλός μας άνθρωπος».
  Γεννήθηκε στο Νέο Φάληρο μοναχογιός του Βασίλη και της Ευδοκίας Βέγκου.  Ο πατέρας του εργαζόταν στην Εταιρεία Ηλεκτρισμού, ενώ ήταν και ήρωας της αντίστασης. Μετά τον πόλεμο εκδιώχθηκε από τη δουλειά του εξαιτίας των πολιτικών του φρονημάτων.  Η απόλυση προκάλεσε σοβαρό οικονομικό πρόβλημα στην οικογένεια του Θανάση, κάτι που τον ανάγκασε να ριχτεί στον αγώνα για το μεροκάματο.
   Τα χρόνια 1948-1950 υπηρέτησε τη θητεία του ως "ανεπιθύμητος" στρατιώτης στη Μακρόνησο  όπου γνωρίστηκε με τον  γνωστό σκηνοθέτη Νίκο Κούνδουρο. Αυτή η γνωριμία οδήγησε στην πρώτη του εμφάνιση στον κινηματογράφο, το 1954, στην ταινία Μαγική Πόλη του Κούνδουρου.
  Αποφάσισα να γράψω για τον Θανάση Βέγγο γιατί μου αρέσει πολύ σαν ηθοποιός ειδικά η ταινία Πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης και επίσης έγραψα για εκείνον γιατί ήταν μακρινός μου συγγενής συγκεκριμένα θείος της γιαγιάς μου.
Keftedakis
Keftedakis

Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 27/09/2022

Αρέσει στον χρήστη MINI ΔΑΣΚΑΛΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης