ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΟΓΔΟΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μαλάλα Γιουσαφζάι

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μαλάλα Γιουσαφζάι Empty Μαλάλα Γιουσαφζάι

Δημοσίευση από kim Τρι Απρ 25, 2023 9:32 pm

                                                   
Μαλάλα Γιουσαφζάι 20238010
Μαλάλα Γιουσαφζάι Shinzu10


                                                           "Είμαι η Μαλάλα Γιουσαφζάι
                                                                                            12 Ιουλίου 1997


"Είμαι η ηρωίδα του δικαιώματος στην εκπαίδευση!
Μου αρέσει πολύ να φοράω την καθαρή ποδιά μου, να περνώ την πόρτα του σχολείου και να κάθομαι στο θρανίο μου.
Ζω σε μια χώρα που λέγεται Πακιστάν, όπου οι άνθρωποι αγαπούν τα βουνά, τα λουλούδια και την ειρήνη.
Δυστυχώς, στη χώρα μου, το δικαίωμα στην εκπαίδευση δεν είναι κεκτημένο: κάποια παιδιά αναγκάζονται να εργαστούν από πολύ μικρή ηλικία, ενώ  άλλα, όπως εγώ, δεν έχουν δικαίωμα να πάνε σχολείο διότι οι ταλιμπάν έχουν απαγορέψει στα κορίτσια να μορφώνονται, καταστρέφοντας περισσότερα από τετρακόσια σχολεία.
Σε ηλικία έντεκα ετών αρχίζω να διηγούμαι στο ημερολόγιό μου όσα συμβαίνουν στο Πακιστάν. Συνεχίζω επίσης, παρά την κατάσταση , να πγαίνω σχολείο που έχει ιδρύσει ο πατέρας μου. Ο διαδικτυακός μου τόπο της αγγλικής τηλεόρασης, μεταδίδει την ιστορία μου με τη μορφή ιστολογίου και έτσι το προσωπικό μου ημερολόγιο κάνει το γύρο του κόσμου, με το ψευδώνυμο Γκιουλ Μακάι. Όταν οι ταλιμπάν ανακαλύπτουν την πραγματική μου ταυτότητα, μπλοκάρουν τον διαδικτυακό μου τόπο και αρχίζουν να εξαπολύουν απειλές εναντίον μου".


Το πρωί της 9ης Οκτωβρίου 2012 ένας άντρας πυροβόλησε στο κεφάλι τη Μαλάλα Γιουσαφζάι ενώ βρισκόταν μέσα στο σχολικό λεωφορείο, τραυματίζοντάς την πολύ σοβαρά. Τις μέρες μετά την επίθεση νοσηλεύθηκε σε κρίσιμη κατάσταση σε νοσοκομείο στο Πακιστάν και στη συνέχεια, όταν η κατάστασή της σταθεροποιήθηκε, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Queen Elizabeth του Μπέρμιγχαμ, στην Αγγλία, το οποίο επιλέχθηκε μεταξύ πολλών προσφορών για τη νοσηλεία της[19][20]. Η απόπειρα δολοφονίας προκάλεσε μια έκρηξη συμπαράστασης προς την 15χρονη τότε μαθήτρια, τόσο στο Πακιστάν όσο και σε ολόκληρο τον κόσμο.
Το 2013 της απονεμήθηκε το Βραβείο Ζαχάρωφ και ήταν υποψήφια για το Νόμπελ Ειρήνης.
Το 2014 τελικά της απονεμήθηκε το Νόμπελ Ειρήνης για τον αγώνα της για το δικαίωμα των κοριτσιών στην εκπαίδευση. Σήμερα είναι ο νεότερος κάτοχος βραβείου Νόμπελ στον κόσμο, κερδίζοντας το σε ηλικία 17 ετών.

Διαλέξαμε τη Μαλάλα Γιουσαφζάι γιατί μας έκανε πολύ εντύπωση η ζωή της, που είχε κάνει τόσα πράγματα και επιβίωσε από ένα τόσο δύσκολο αγώνα και κατάφερε να μπορούν τα κορίτσια στη χώρα της να πηγαίνουν σχολείο.

kim

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 12/02/2023

Αρέσει στους χρήστες ΜΑΡΙΟΡΗ, fox και MINI ΔΑΣΚΑΛΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαλάλα Γιουσαφζάι Empty Απ: Μαλάλα Γιουσαφζάι

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Απρ 26, 2023 1:38 pm

Μπράβο σας!!! Πολύ καλή επιλογή!!!
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 201
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2022

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαλάλα Γιουσαφζάι Empty Απ: Μαλάλα Γιουσαφζάι

Δημοσίευση από fox Τρι Μάης 02, 2023 1:57 pm

Υπέροχο Very Happy Very Happy Rolling Eyes Rolling Eyes Shocked Shocked Shocked I love you I love you

fox

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2022

Αρέσει στον χρήστη fox

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης